Dino Saluzzi Group

Laupäev / 12. november
kell 18.00 / Tubina saal

Dino Saluzzi Group

“El valle de la infancia”

/ Argentiina

 

Dino Saluzzi – bandoonium
Félix “Cuchara” Saluzzi – saksofon ja klarnet
José María Saluzzi – kitarrid
Matías Saluzzi – bass
U. T. Gandhi – trummid

 

IDeeJazz on läbi aastate näidanud austust kodumaise muusika legendide vastu. Sel korral aga on meil au tuua esmakordselt Eestisse mees, kelle looming ja pillimäng on mõjutanud väga paljusid muusikuid üle kogu maailma ning kelle kohta saab ilma liialdamata öelda “maailmamuusika elav legend”. See mees on 81-aastane argentiinlane Dino Saluzzi, kelle ansambli kontsert lõpetab Tubina saalis kuuenda IDeeJazzi põhiprogrammi. Samal laval jagab oma kirglikku ja põnevat muusikailma ka kitarrivirtuoos Enver Izmaylov.

Dino Saluzzi on kaasaegse Ladina-Ameerika muusika elav legend selle sõna kõige otsesemas tähenduses, kes rohkem kui 60-aastasele lavategevusele vaatamata alustab oktoobris oma Euroopa-turneed! Oma ansambliga esitab ta teoseid albumilt “El Valle de la Infancia”, aga ka seniavaldamata kavast “Mozart Saluzzi moodi”.

Hiljuti nimetati võrratu helilooja ja bandoneonimängija Dino Saluzzi kümnendi üheks kõige silmapaistvamaks Argentiina folkmuusikuks, kellel on unikaalne muusikaline keel, mis ühendab eri kultuure. Tema enda juured on Põhja-Argentiinas, Saltas, ent elu Buenos Aireses ja Euroopas.

Saluzzit loetakse üheks parimaks bandoneonimängijaks maailmas.

DinoSaluzziGroup-crop

IDeeJazz: “Mis on sinu muusika idee ja miks Sa oled muusik?”

Dino Saluzzi: “Tõelise muusiku kõige tähtsam omadus on ausus. Soov suhelda muusika, tõeliselt imelise nähtuse ab‎il, mille kaudu meil on võimalik kõige salajasemaid tundeid edasi anda. Avatud meelega on võimalik lisada muusikakunstile oma ideaalid. Sama oluline on vajadus suhtuda austusega teistesse kunstiväljendustesse ja kõikidesse maailma kultuuride muusikavormidesse nende imelises mitmekesisuses ja sügavas inimlikkuse ning vendluse, elu põhiväärtuste tõelises tajumises.
Muusika ei ole mõtete edasiandmine, vaid teistele selle andmine, mis on meie sees. See ei ole kuulsus, vaid ilu. Selles pole ainuvõimu, vaid inimlik võimalus. See ei ole pettus, käteosavus või jõudemonstratsioon, vaid meie olemuse ja vaimu väljendus kõige puhtamaid kujul.

Muusika on see, milles kõlab üks mõte: lootus õiglusele. See on see, mis kõlab kõige võimsamalt, seda me igatseme kõik kuulda – nii muusikud kui kuulajad.”

Dino Saluzzi loomingut võib nimetada Ladina-Ameerika popkammermuusikaks – mõistes siin populaarse all muusikat, mis püüab püsida inimeste juures – vägeva pärimusliku jutustamisvõimega, aga mis ei kunagi ei korda, vaid vaba vaimuga taasloob ennast, püüdes väljendada improvisatsiooni ja võluvate kompositsioonide kaudu kõige sügavaimaid tundehoovusi.

Dino Saluzzi on muutnud argentiina pärimusmuusika kontsertideks, kuulamismuusikaks, seejuures ustavalt säilitades oma rahvamuusika kõlad ja pakkudes lisaks tangole ka teisi oma kodumaa rütme, laiendades nii Argentiina muusikapilti kogu maailmas.

“El Valle de la Infancia” unenäoliste lugudega pöördub Dino Saluzzi tagasi Hõbejõe-äärsete (El Río de la Plata) lapsepõlvemaastike kõlamaailmade, tantsude ja rütmide juurde.

Kogu Saluzzi muusikast kumab hingestatud ja ümbritsevat maailma uuriv pilk.

www.saluzzimusic.com

The_4_Saluzzis


Author: IDJ

Share This Post On