Grupa Janke Randalu

Reede / 11. november
kell 19.00 / Vanemuise kontserdimaja

Grupa Janke Randalu

/ Eesti – Poola

 

Kristjan Randalu – klaver
Bodek Janke – löökpillid

 

IDeeJazz hindab Euroopa kvaliteeti, seepärast on koos Richard Bona ansambliga Vanemuise kontserdimaja lava jagamas hinnatud eesti-poola jazziduo Grupa Janke Randalu.

Kristjan Randalu ja Bodek Janke on koos musitseerinud 25 aastat. Põhiliseks nende loomingu mõjutajaks on eesti, poola, vene, kasahhi ja veel mitmete kultuuride muusika.

Kristjan Randalu on oma põlvkonna silmapaistvamaid pianiste, keda hinnatakse nii solisti, ansamblimuusiku, helilooja kui ka arranžeerijana. Ajakiri Jazz Times kirjeldab tema muusikat kui “tundmatut ja eksootilist maad”.

1978. aastal Tallinnas sündinud Randalu kolis juba lapsena koos vanematega Saksamaale, kus jätkas klaverimänguga Karlsruhe ja Stuttgarti muusikaülikoolides ning Kölnis John Taylori juures. Järgnesid õpingud Londoni Kuninglikus Muusikaakadeemias (Django Bates) ning stipendiumid Henry Mancini Instituuti Los Angelesis ja Manhattan School of Music’isse New Yorgis.

Randalu koostööpartnerite hulka kuuluvad Ari Hoenig, Nguyên Lê, Dave Liebman, Ben Monder, Dennis Russell Davies, Dhafer Youssef, Stuttgarti Kammerorkester, Uus Berliini Kammerorkester ja Tallinna Kammerorkester.

Ta on esinenud New Yorgi Carnegie Hallis ja Lincoln Centeris, Berliini Konzerthausis ja festivalidel Londonis, Pariisis ja Madridis. Kontsertreisid on teda viinud USAsse, Kanadasse, Türki, Koreasse ja Iisraeli ning kõikjale Euroopas.

Kompromissitu sihikindlusega püüdleb Randalu viimistletud tehnika kaudu muusikalise väljenduse tuuma poole. Siiski pole tegu toretseva šõumehega, vaid kuulajaid kütkestavad tema soojus, kirg muusika vastu ning hillitsetud enesekindlus ja ausus.

2007. aastal omistati Randalule Baden-Württembergi jazzipreemia, kõige kõrgemalt doteeritud jazziauhind Saksamaal, ning 2011. aastal Elioni Jazziauhind Eestis. Tema arvukate plaadiprodukstioonide hulka nii solisti kui ka ansamblimuusikuna kuuluvad nii Grammy nominatsioon 2006. aastal kui ka Eesti Muusika Auhindadel 2012 pälvitud Aasta Jazzialbumi tiitel.

GrupaJankeRandalu-byNadineTargiel

IDeeJazz: “Mis on Sinu muusika idee ja miks Sa oled muusik?”

 

Kristjan Randalu: „Tulen pianistide perest, professionaalne muusikuks olemine on olnud minu jaoks algusest peale elu loomulik osa. Alles palju hiljem kerkisid küsimused – miks ja mida – ja ka arusaam sellest, et kõik inimesed ei ole muusikud. Üritan ise muusikas jõuda enda ja kõige olemasoleva sügavaima tuumani. Üleüldiselt on muusika ja muusikuna tegutsemine midagi positiivset; hea impulsi andmine endalt teistele.”

 

Bodek Janke: “Muusika väljendab mu sisemaailma universaalses keeles, mida mõistab igaüks – ükskõik millises kultuuris, religioonis või haridusega. Oma muusikaga tahan ma jagada lugu – oma isiklikku lugu – meloodia, harmoonia ja rütmiga. Minu ideaaliks on anda kuulajale elamus, mis inspireerib, paneb teda paremini tundma ja elu nautima. 😉
Minust sai muusik, sest ma armastan muusikat teha. Mulle meeldib luua helisid ja rütme. Mulle meeldib pilli mängida. Ja eriti koos bändikaalastega, see on minu lemmikviis suhelda – ilma sõnadeta. Lisaks sellele olen ma sündinud ju muusikute perre, nii et alati oli mu ümber muusika ja ei olegi olnud palju muid ideid mõnda teist tööd valida.”

Löökpillimängija Bodek Janke (1979) kasvas üles Poola-Vene muusikute peres. Ka tema kolis perega Karlsruhesse Saksamaal ja edasi õppis Kölnis ja New Yorgis.
Tema lavapartneriteks on olnud Gilad Hekselman, Olivier Ker Ourio, Jeremy Kittel, David Liebman, Billy Harper, Ben Monder, Dave Binney, WDR-i, NDR-i ja HR-i bigbändid Saksamaal ja Moskva Riiklik Jazzorkester Venemaal.

Janke mängib nii klubides ja kontsertsaalides nagu Carnegie Hall, Kennedy Center, Iridium, Smalls, Kölni Filharmoonia ja festivalidel Pariisis, Stuttgartis, Moersis ning Almatõs. Turneed on olnud tal Ameerika Ühendriikides, Euroopas, Türgis, Marokos ja Venemaal.

Pärast kohtumist oma õpetaja Samir Chatterjeega New Yorgis hakkas ta õppima india klassikalist muusikat ja tablat.

2008. aastal anti Jankele mõlemad auhinnad: Baden-Württembergi jazzipreemia ja Saksamaa plaadikriitikute preemia. 2010. aastal sai ta Mannheimis tiitli Aasta Solist ja pärjati Saksamaa Uue Jazziauhinnaga.


Author: IDJ

Share This Post On