Festivalist

Kallis IDeeJazzi sõber!

oleg-ao06mar16b007Olen seotud muusikaga professionaalselt umbes pool oma elust. Olen esinenud nii suurtel kui väikestel lavadel, korraldanud sündmusi, õpetanud noori, teinud raadiosaateid…
Täna saan öelda – see, mida tahan oma publikule ja ka enda korraldatud kontsertide külalisele pakkuda, on eelkõige ELAMUS! Mulle näib, et just elamus on see, mida me tegelikult muusikasündmuste puhul kõige enam igatseme ja vajame.

Sellepärast olemegi algatanud 6 aastat tagasi festivali IDeeJazz, et Tartus – kus viimased 11 aastat elanud olen – saaks kogeda kõrgkvaliteetseid muusikalisi hetki koos maailma tippartistidega. Tahan, et maailma tasemel esitatud kontsertidel sündiv energialaeng saaks osaks mitte ainult Pariisi, New-Yorgi või Berliini, vaid ka Tartu publikule!

Tere tulemast IDeeJazzile!

Oleg Pissarenko
IDeeJazzi peakorraldaja

 


 

Head IDeeJazzi sõbrad!

urmasklaas-0126_linnavalitsusJazzikontsertide ja jazzihetkede võlu peitub esitajate meisterlikkuses ja heas emotsioonis. Aga selles muusikas on midagi veel, mida me mujal eriti sageli ei kohta – see on vabadus. Vabadus minna muusikaga rändama ja otsima, vabadus kohtuda alustatud loos oma heade sõprade, helimaastike, veidi veel tundmatute pillikoosluste ja, nagu heal teekonnal ikka, ka ootamatustega, üllatustega.

IDeeJazzi võlu on vabaduses ja meisterlikkuses. Loodan sellelgi korral üllatuda ja leida oma vabaduse mõnes koosluses, jazzihetkes. Olgu see festival mõnus kohtumiste ja üllatuste jada!

Urmas Klaas
Tartu linnapea

 


 

Hea laengu festival IDeeJazz toob sel varatalvel Tartusse maailma jazzmuusika särava tähe Richard Bona, argentiina muusika elava legendi Dino Saluzzi, poola parima jazzpianisti Marcin Wasilewski oma trioga ja Tartu publiku ammuse lemmiku, krimmi-tatarlase Enver Izmaylovi. Festival tõstab esile kodumaise jazzi absoluutsed tipud ning annab võimaluse tutvuda uuema muusikutegeneratsiooni loominguga.

Tartu jazz- ja rütmimuusikafestivali “IDeeJazz” eesmärk on viia Tartu maailma jazzkultuuri kaardile, tuues heade mõtete linna lavadele Eesti, Euroopa ja eri kontinentide jazzimaastiku parimad esindajad. Festivali külastaja võib sel aastal osa saada nii kameruni bassivõluri Richard Bona, argentiina bandooniumimaestro Dino Saluzzi, poola klaveritipu Marcin Wasilewski, krimmi kitarrivirtuoosi Enver Izmaylovi, eesti meisterpianisti Kristjan Randalu kui eesti vokaalakrobaadi Kadri Voorandi muusikamaailmast.

IDeeJazz on leidnud Tartule parima võimaliku muusikafestivali formaadi, kus põhiprogrammi kontserdid toimuvad kolmel järjestikusel päeval: Eesti Rahva Muuseumi uues saalis, Vanemuise kontserdimajas ning uues Elleri kooli Tubina saalis. Rahvusvaheline festival on tänavu viiepäevane: lisaks põhikava kontsertidele toimub festivali ID+ – eesti tippmuusikute ja muusikatudengite etteasted Tartu klubides ja väiksemates kontserdipaikades, samuti meistriklassid Elleri koolis, rütmikool lastele ja palju muud põnevat. Festivali ajal kõlab Tartu kohvikutes hästivalitud jazz.

Festivali nimes sisalduv viide ideedele väljendub esinejate valikus, kus igal artistil on öelda midagi erakordset, isikupärast ja ainulaadset – midagi, mis kõnetab publikut, pakub mõtteainet ja annab elule värvi. Sõna “jazz” tähistab aga lisaks žanrile ka avatud ja loomingulist meelelaadi – seda nii muusiku kui kuulaja seisukohast.

Kuuendat korda toimuv IDeeJazz on kujunenud Tartu mainesündmuseks. Festivali korraldab MTÜ Rajamuusika. IDeeJazzi eestvedaja on Oleg Pissarenko.

Seni on IDeeJazzil esinenud teiste hulgas Sven Grünberg ja Mess, Radar, Peeter Volkonski ja E=mc2, Tõnis Mägi, Marju Kuut, Tõnu Naissoo, Hedvig Hanson, Laura Remmel, Sofia Rubina, Villu Veski, Raivo Tafenau, Jaak Sooäär, Tanel Ruben, Tiit Kalluste, Oleg Pissarenko, Estonian Voices, Verbarium, Wilhelm, Innersound ja paljud teised.

Festival IDeeJazz’16 toimub 9. – 13. novembril 2016 Tartus.