Marcin Wasilewski Trio

Neljapäev / 10. november
kell 19.00 / Eesti Rahva Muuseumi uus hoone

Marcin Wasilewski Trio

/ Poola

 

Marcin Wasilewski – klaver, ansambli juht
Slawomir Kurkiewicz – kontrabass
Michal Miskiewicz – löökpillid

 

IDeeJazz on uhke selle üle, et kuuenda festivali põhiprogrammi esimese päeva laval, Eesti Rahva Muuseumi uues majas, saab nautida kõrgetasemelist kontserti Poola tuntuima jazzansambli – Marcin Wasilewski Trio – esituses. Samal laval pakub festivali publikule unustamatuid muusikalisi hetki ka võrratu Kadri Voorand oma kvartetiga.

Marcin Wasilewski Trio on Poola jazzimaastiku üks silmapaistvamaid ansambleid, keda teatakse nende ainulaadse oskuse järgi ühendada pärimust ja kaasaegseid kõlasid. Triot peetakse üheks oma põlvkonna kõige ainulaadsemaks ja tunnustatumaks jazzikoosseisuks ning nad on kogunud tunnustust nii kodus Poolas kui välismaal.

1994. aastal alustanud ansambel kandis nime Simple Acoustic Trio, 2008. aastast on selle nimi Marcin Wasilewski Trio. Muusikud on rännanud ja oma loomingut tutvustanud üle kogu maailma. 15 aastat mängisid nad Tomasz Stanko kvartetis, olles Stanko kauaaegsemaid kaastöölisi.

Trio on ECM-i plaadiartist (“Trio” 2005, “January” 2007, “Faithful” 2011 ja “Spark Of Life” 2014).

MarcinWasilewskiTrio-byAndrzejLazarz

IDeeJazz: “Mis on Sinu muusika idee ja miks Sa oled muusik?”

Marcin Wasilewski: “Minu eesmärk ja kirg on mängides end ja oma emotsioone väljendada nii vabalt kui võimalik, samal ajal mõistes oma võimete piire ning kombineerida seda minu muusikakäsitlusel ja esinemistel kõrgeima võimaliku artistlikkusega.
Valisin jazzi, sest improvisatsioon annab vabaduse tunde ja samas rahulolu muusikategemisest – olen muusik, et täituks mu soov olla vaba.
Kui olin teismeline, “neelas” muusika mu jäägitult ja see ei ole praeguseks põrmugi muutunud ning ma soovin, et muusika oleks sedavõrd oluline osa mu elust igavesti.”

Lisaks sellele on nad tuntud meisterlikud ansamblipartnerid sellistele improvisatsioonimeistritele nagu Jan Garbarek, Gianluigi Trovesi, John Surman, Louis Sclavis, Arthur Blythe, Joe Lovano, Bernt Rosengren, Dino Saluzzi, Bobo Stenson, Anders Jormin, Manu Katche ja Jon Christensen, kui nimetada vaid mõnda.

Ansambli liider, pianist Marcin Wasilewski esitati 2009. a. Paul Acketi auhinnale. See muusikaauhind antakse igal aastal noorele kunstnikule, kes on jazzižanris valinud oma tee ja väärib sellega rohkem tunnustust. Nominendid valib rahvusvaheline jazzkriitikute komitee. Paul Acketi auhind on seotud Rotterdami North Sea Jazz Festivaliga. Tipphetked olid ka 2005. ja 2011. aastal, kui Down Beat’i iga-aastasel kriitikute küsitlusel oli Wasilewski kirjas “tõusva klaveritähena”.

Marcin ja Slawomir Kurkiewicz hakkasid koos jazzi mängima 15-aastaste Koszalini Muusikakooli õpilastena. 1989. aastal panid nad kokku Simple Acoustic Trio. 1993 ühines nendega trummar Mike Miskiewicz, tuntud Poola altsaksofonisti Henryk Miskiewiczi poeg ja see koosseis on püsinud tänini. Selle ansambliga võitsid nad kodumaal mitu auhinda ja andsid kohaliku plaadifirma alt välja viis albumit. 1990ndatel tegid nad Tomasz Stankoga kaasa ka teatriprojektides, kümnendi lõpuks oli neist saanud tema bänd, 2001 päädis koostöö suurt tunnustust pälvinud Tomasz Stanko kvarteti albumiga “Soul of Things” (ECM 2001), millele jägnesid sama plaadifirma alt ilmunud “Suspended Night” (2003) ja “Lontano” (2005).

“See trio on praegu jazzis üks parimaid, nendevahelises sundimatuses ja intuitsioonis on midagi imetlusvääset,” kirjutas Ray Comiskey The Irish Timesis, “kolmik tegutseb koos nii muusikaliselt kui mittemuusikaliselt; Wasilewski on kui kõlade maalikunstnik, kes kannab värvid ansambli lõuenditele ja teised kujundavad neid ja toovad nähtavale iselaadse impressionismina, võimaldades trio voolavat, vaba suhtlust ja võimaldab bändil tekitada, hoida ja taasluua märkimisväärset meeleoluspektrit.”

Lisaks kodumaistele ja Euroopa kontsertidele ja festivalidele on viimaste aastate turneed Marcin Wasilewski Trio viinud Ladina-Ameerika maadesse, Saksamaale, USA-sse ja Kanadasse.

2014. aastal avaldas ECM trio plaadi “Spark Of Life”, mis vaid kuus nädalat pärast ilmumist sai kuldplaadiks ja mis pälvis kohe mitmeid autasusid: Jazz Forumi poolt Aasta Album 2014 ja Aasta Akustiline Ansambel, Poola mainekaima muusikaauhinna FRYDERYK Aasta Parima Albumi eest ja Marcin Wasilewskile anti FRYDERYKi kuju Aasta Artisti kategoorias.

marcinwasilewskitrio.com

Author: IDJ

Share This Post On