Richard Bona & Mandekan Cubano

Reede / 11. november
kell 19.00 / Vanemuise kontserdimaja

Richard Bona & Mandekan Cubano

“Heritage”

/ Kamerun-USA

 

Richard Bona – bass, vokaal
Ludwig Afonso – trummid
Osmany Paredes – klaver
Luisito Quintero – perkussioon
Roberto Quintero – perkussioon
Rey Alejandre – tromboon
Dennis Hernandez – trompet

 

IDeeJazz armastab oma publikut. Sellepärast valisime kuuenda festivali peaesinejaks maailma ühe säravaima muusiku, Richard Bona, kes festivali teisel päeval kingib  Vanemuise kontserdimaja suurde saali kogunenud publikule unustamatu energialaengu. Samas paigas ja samal õhtul saavad jazzisõbrad ka ühe teise fantastilise elamuse osaliseks, mille loob Euroopa tippmuusikute kollektiiv Grupa Janke Randalu.

“Kujutlege artisti, kellel on Jaco Pastoriouse virtuoossus, George Bensoni häälevoolavus, Joao Gilberto laulu- ja harmooniatunnetus ja kõik see on miskitud Aafrika kultuuriga. Daamid ja härrad, me toome teile Richard Bona!” — Los Angeles Times

Bassimängija ja laulja Richard Bona, kes sündis ja kasvas Kamerunis, läks New Yorki 1990ndate keskel ja üllatas sealseid publikuhulki oma erilise helikeele ja lavaolekuga. Mõned nimetasid Bonat isegi Jaco Pastoriuse teiseks tulemiseks. Ta küll salvestas koos Jaco Pastorius Big Bandiga, ent põrmustas kiiresti kõik võrdlusvõimalused, näidates 1999. aastal oma tõelist olemust võimsa debüütalbumiga “Scenes From My Life”. Aasta varem oli ta töötanud Harry Belafonte Euroopa-tuuri muusikajuhina, 2002. a. käis maailmaturneel Pat Metheny Groupiga.

Richard Bona uusim projekt on meeleolukas afro-kuuba bänd Mandekan Cubano, mis sulatab kokku erinevate kultuuride muusikat Aafrikast, Lõuna-Ameerikast ja muidugi Kuubalt. Bona kuueliikmelises bändis on kaks löökpillimängijat, kes teevad igast kontserdist vuliseva ja lendleva peo.

Richard Bona & Mandekan Cubano 1 - © Rebecca Meek

Richard Bona. Foto: Rebecca Meek

IDeeJazz: “Mis on Sinu muusika idee ja miks Sa oled muusik?”

 

Richard Bona: “Muusika tuli minu juurde kui olin 3-aastane. Sündisin Kamerunis, minu pere ja sõbrad mängisid ja laulsid ning nii hakkasin ka mina balafoni mängima. Minu jaoks on muusika keel ja jagatud pärand. Olen muusik, sest ma räägin muusikat ja tahan jäädvustada seda pärandit.”

Bona on jäänud oma juurtele truuks – Aafrika rütmid kõlavad kõigil tema seitsmel albumil, millest esimesed kolm – “Scenes from My Life”, “Reverence” ja “Munia” – näitavad muusiku täiesti unikaalset helidega jutustamise oskust. Otsides inspiratsiooni oma päritolust, osutavad Bona albumite lood ka rahvusvahelistele küsimustele, võttes muusikaga seisukoha rõhutute küsimuses. Paljude auhindadega pärjatuna, oma kontsertide ja aastatepikkuse kogemusega, on Bona oma põlvkonna üks kõige edukamaid ja enamküsitud muusikuid. Mainekas Victoires du Jazz-auhind Parim Rahvusvaheline Artist 2004 kinnitas Bona annet olla huvipakkuv väga erinevatele kuulajatele – jazz, pop, bossanova, rahvamuusika, afro-beat ja fanki…

Ansambliga Steps Ahead on Bona on üles astunud paljudel lavadel, näiteks Adelaide’i Rahvusvahelisel Kitarrifestivalil ning teinud koostööd paljude suurkujudega nagu John Legend tolle albumil “Tiki”, mis kandideeris 2007. a. parima kaasaegse maailmamuusikaalbumi Grammyle. Vaatamata sellele, et veetis praktiliselt kogu 2008. ja 2009. aasta ringreisil, andis Bona välja plaadi “The Ten Shades of Blues”, mis on nagu tema bluusikogemuste kõlaline käsiraamat kõige erinevamate ja kaugete kantide bluusitoonidega – Saheli, Brasiilia, India, USA ja Kamerun.

Montreali Jazzfestival austas Bonat Antonio Carlos Jobimi preemiaga, tõstes teda esile kui laialdaselt džässi arengut mõjutanud maailmamuusika artisti. 2012. aastal sai ta ka maineka SACEM Jazz-auhinna. Ka kuldplaadi staatuse saavutanud 2013. a. album “Bonafied” jätkab eri kultuuride sünteesimist, mida Bona arendab edasi ka ansambliga Mandekan Cubano.

www.richard-bona.com

Richard Bona & Mandekan Cubano 2 - © Rebecca Meek

Richard Bona & Mandekan Cubano. Foto: Rebecca Meek


Author: IDJ

Share This Post On